عنوان : در موضوع انتخابات
 

باسمه تعالی


گفتار زیر برگزیده ای از سخنرانی شب دوم فاطمیه استاد قاسمیان در هیئت شهدای گمنام دانشگاه علم و صنعت می باشد که با توجه به اهمیت امر انتخابات، تقدیم مخاطبان گرامی می گردد.


در قرآن در زمینه وسوسه شیطان دو دسته آیه داریم:

یک دسته آیات، شیطان را مرکز وسوسه می نامد و دشمن معرفی می کند؛ یک دسته از آیات هم وسوسه را توسط خود نفس اعلام می کنند. جمع این آیات در این است که اگر شیطان از بیرون وسوسه میکند به این علت است که نفس، این قابلیت را در درون خود ایجاد کرده که بلندگوی این وسوسه شود و وسوسه شیطان را پخش کند. اگر شیطان بفهمد که در درون شما باندها و بلندگوها وجود ندارد، به آن طمع نمی کند.

این ها چه ارتباطی به انتخابات دارد؟ اتفاقاتی که امروز می افتد در تاریخ انقلاب خارق العاده است و معلوم است دشمن از جنگ سخت و جنگ نرم به شکل سال هشتاد و هشت ناامید است و برای همین به یک جریان نفوذ رو آورده است.

من کاری به لیست و غیره ندارم؛ ولی اتفاق جدید این است که دشمنی که تا به حال می گفت رای ندهید امروز می گوید رای بدهید و به این لیست بدهید و به همه آن هم بدهید! جا دارد که یک انسان بصیر و خود این عزیزان فکر کنند و روشنگری هم کنند که دشمن چه چیزی دیده که چنین درخواستی می کند؟ یک انسان آگاه باید به این مسئله فکر کند. اگر بی بی سی و صدای امریکا دشمن اسلام نیستند و مستکبرین عالم نیستند پس چه کسی هست؟! اصلا مفهومی به نام دشمن چیست در دنیا و این یک توهم است؟ این بحث برای همان عزیزانی که دشمن به آنان طمع دارد. و بعد هم فکر نکنید اگر دشمن چنین طمعی کند و به نتیجه برسد، دیگر اهداف بعدی را دنبال نمی کند چون با نیت حمایتی این کار را کرده اند.

برای بصیرت افزایی دو سال فرصت نداریم و چوب بصیرت افزایی هایی که نکردیم را خورده ایم! امروز از افراد می خواهند که اعلام برائت کنند ولی متاسفانه این کار انجام نمی شود. این اعلان را باید بخواهیم از این افراد تا همین حالا بگویند که این یک بحث داخلی است و اختلاف سلیقه داخلی است. مشکل اینجاست که امروز اعلام برائت انجام نمی شود با این توجیه که ما وقتی خودمان را قدرتمند کنیم مرزبندی های ما خود به خود درست می شود. این حرف باطلی است. طبق آیات قرآن باید مرزبندی هایمان را هم شفاف کنیم و هم اعلام کنیم.

در قرآن در مورد حضرت ابراهیم می گوید "قَدْ كَانَتْ لَكُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فِي إِبْرَاهِيمَ وَالَّذِينَ مَعَهُ" ابراهیم و همراهانش در چه چیزی اسوه حسنه هستند؟ در این که "إِذْ قَالُوا لِقَوْمِهِمْ إِنَّا بُرَاء مِنكُمْ وَمِمَّا تَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ" این حرفی بود که ابراهیم و همراهانش به قوم خودشان اعلام کردند. گفتند ما هم از شما برائت می جوییم و هم از آنچه به جای خدا می پرستید. یعنی هم از خودتان بدمان می آید و هم از آن معارفی که بر اساس آن دنیا را ساماندهی می کنید. بعد از آن می گویند "كَفَرْنَا بِكُمْ وَبَدَا بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةُ وَالْبَغْضَاء أَبَدًا حَتَّى تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَحْدَهُ" می گویند از شما متنفریم و بین ما و شما بغض و کینه ابدی ـ تا زمانی که به خدای واحد ایمان بیاوریدـ است. این است که ابراهیم را اسوه حسنه کرده. بعد هم قرآن می گوید که این ابراهیم، اسوه حسنه مومنان است. اگر مومن هستی این خطوط را بکش. "وَمَن يَتَوَلَّ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ" اگر به این معارف پشت می کنی به جهنم! ضرری به خدا نمی رسد چون خدا غنی است.

اگر کسی بگوید می خواهیم دیوارهای بی اعتمادی را برداریم به صراحت با بیان قرآن منافات دارد و این مشکل بصیرت اجتماعی و مهجوریت قرآن است که در جامعه اسلامی یک روحانی چنین حرفی را بزند، این به این علت است که قرآن در جامعه حضور ندارد. طبق ادبیات قرآن باید بگوییم ما دیوارهای بی اعتمادی بین خودمان و مستکبرین عالم را روز به روز یک خشت بر آن می افزاییم.

در آیه دیگری در سوره توبه داریم "وَ أَذانٌ مِنَ اللهِ وَ رَسُولِهِ إِلَى النّاسِ يَوْمَ الْحَجِّ اْلأَكْبَرِ أَنَّ اللهَ بَرِيءٌ مِنَ الْمُشْرِكِينَ وَ رَسُولُهُ" اذان یعنی چه؟ اذان را باید بلند گفت و با طمانینه فریاد زد. اذان یعنی فریاد و اعلان. باید این برائت از مشرکان را فریاد زد. برائت از دشمنان را نباید یواشکی و در یک سایت و گوشه کنار گفت. بلکه باید فریاد زد. خدا از مشرکین بری است و رسول خدا هم بری است. داد بزنید تا عالم بشنود. این اتفاقی است که متاسفانه امروز در جامعه نمی افتد و باید برای آن احساس نگرانی کنیم. این آرامترین و نرم ترین نوع توطئه است.


آرشیو محتوا : بازتاب : آرشیو :
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت و محتوای آن متعلق به دفتر مطالعات اسلامی سبل السلام می باشد.
هرگونه استفاده تجاری از مطالب و آرشیو این سایت غیرمجاز بوده و هرگونه نسخه برداری جهت مقاصد غیراقتصادی، با ذکر منبع (qasemian.ir) بلامانع می باشد.
پرونده ها درباره سبل السلام تفسیر قرآن کریم
امت واحده درباره حجت الاسلام قاسمیان منبرها و سخنرانی ها
فرهنگ جهادی پیوندها آرشیو صوتی
  محصولات فرهنگی دروس حوزوی
  برنامه جلسات آرشیو تصویری