عنوان : گزارش جشن مهر رهایی (آزادی زندانیان)
 

به همت شهرداری تهران و قرارگاه جهادی امام رضا علیه السلام، جشن گلریزان آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در تاریخ 7 مرداد 1394 در محل برج میلاد تهران برگزار شد.

در این مراسم که محمدباقر قالیباف شهردار تهران، حجت الاسلام امرودی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران، حجت الاسلام قاسمیان مسئول قرارگاه جهادی امام رضا علیه السلام، سیداسدالله جولایی رییس ستاد دیه کشور، محسن رفیق دوست رئیس هیئت مدیره ستاد دیه، معصومه آباد و الهه راستگو دو عضو شورای شهر تهران و جمعی از مدیران شهری در آن حضور داشتند، از نمایندگان خیران و نیکوکاران مناطق ۲۲ گانه شهر تهران تقدیر شد. با کمک این خیرین و نیز کارمندان شهرداری تهران، مبلغ ۲۸ میلیارد و ۱۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال در سطح مناطق ۲۲ گانه، سازمان ها و شرکت های تابعه شهرداری تهران به منظور آزادسازی زندانیان جمع آوری شد که درنهایت این رقم صرف آزادی ۱۷۲ زندانی جرایم غیرعمد گردید.
حجت الاسلام و المسلمین قاسمیان در سخنانی در این مراسم، تمهید و ایده اصلی اینچنین برنامه ای را توسط شهردار تهران دانست که امور اجرایی آن توسط قرارگاه امام رضا علیه السلام انجام پذیرفته است.

ایشان به اشاره به این که 80 نفر از 172 مبلغ کمتر از 5 میلیون تومان و حتی 1 و 2 میلیون تومان بدهی داشته اند افزود: فردی به خاطر 5 میلیون تومان از سال 86 در زندان هست و زندان در این مدت 15 میلیون برای او هزینه کرده است که این امر واقعا بدون توجیه است.

حجت الاسلام قاسمیان در خصوص کمک های مردمی و نقش آن ها بیان کرد: " اگر به دریای بیکران مردم وصل شویم، به عمق لایتناهی وصل شدیم. حکومت ها وحاکمیت ها کارهای زیرساختی بزرگی از دستشان برمی آید ولی هیچ موقع جای سازمان های مردم نهاد و خدمات مردمی را نمی گیرند. در سال گذشته و در بازدید از مرکزی در شهر لوزان از مرکز خیریه ای بازدید کردم که گردش مالی آن شاید به اندازه 10 وزارتخانه ما بود و در کل دنیا کار می کرد، خدماتی از کل دنیا گرفته و به کل دنیا توزیع می کرد. با ساختار لاغری در حد ساختمان 2 طبقه و حداکثر 20 نفر در آن کار می کردند. پس باید در سازمان های مردم نهاد ساختار لاغر و عملیاتی برسیم و به مردم وصل شویم و مردم هم اطمینان کنند که چه کارهایی از خودشان و پول های خردشان برمی آید.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با بیان روایتی افزودند: " امیرالمومنین بار خرمای مفصلی را برای خیر پولداری می فرستند. فردی به حضرت می گوید : این فرد که وضعش مناسب است. به چه دلیل برای او می فرستید و برای فقیر نمی فرستید؟ حضرت می گویند این فرد خیر است! باید دستش به خیر باقی بماند و خیر بودنش محفوظ باشد."

ایشان با اشاره به ایده های شکل گیری قرارگاه جهادی امام رضا علیه السلام اضافه کردند:

از ایده هایی که دکتر قالیباف به عنوان بحث نظری از حدود یک سال پیش و هنگام تاسیس قرارگاه درخواست بررسی آن را دادند، تبدیل ثروت به منزلت و رابطه آن ها بود. گاهی فردی به محض ثروتمند شدن با خانه و ماشین آنچنانی می خواهد به منزلت برسد، که این پیوند نامشروع ثروت و منزلت اجتماعی است. پیوند مشروع ثروت و منزلت اجتماعی همین اتفاقی است که امروز افتاد. یعنی خیرینی که در منطقه مطرح هستند و برخی معلم و برخی بازاری و ... هستند، بابت خیر و ثروتمند بودن یا داشتن آبرویی که با آن کار می کنند، اکرام و احترام می شوند. ما خوشحالیم از این که پولهای زیادی توسط آدم های زیادی به خیر انجام شده، در حد مبالغ 10 و 20 هزار تومان تا 50 و 400 میلیون تومان. از این جهت هم خوشحالیم که انفاق اگر بر هشتاد دست هم بچرخد، همه ی افراد بدون کم شدن خیر از انفاق کننده اول از آن سود می برند. یعنی فرض می کنیم که الان 172 زندانی را قرارگاه و بچه های دست اندرکار آزاد کرده اند.

مسئول قرارگاه جهادی امام رضا علیه السلام با اشاره به فعالیت های قرارگاه اشاره کرد:

قرارگاه برای آزادسازی زندانی تاسیس نشده بلکه وظایف بسیار زیادی دارد که انجام داده و در حال انجام آن است که با توجه به روایت امام جواد که إِظْهارُ الشَّىْءِ قَبْلَ أَنْ يُسْتَحْكَمَ مَفْسَدَةٌ لَهُ – نهی از اظهار اموری که هنوز محکم نشده است – از بیان آن ها می ترسیم ولی به صورت اجمال اگر بخواهیم مطرح کنیم تا زحمت دوستان مشخص شود این است که کل شهر تهران و تمامی آسیب های آن در حال پایش توسط قرارگاه هست که با همکاری با نهادهای مختلف و تقاطع گیری انجام می شود. این آسیب ها، شامل آسیب های اقتصادی، پزشکی، اجتماعی، طلاق، اعتیاد و ... می باشد که مجموعاً بررسی می شود. بحمدلله پزشکانی نیز متوجه این قضیه می شوند که تا کنون 400 پزشک و دندانپزشک به ما متصل شده و خدمات رایگان انجام می دهند. قرارگاه یونیت و مواد اولیه تامین می کند، این افراد در حال خدمت رسانی هستند. در همین ماه مرداد و شهریور، این افراد با 150 اتوبوس عازم ایلام و کرمانشاه خواهند شد. سیره قطعی و سنت قطعی ائمه اطهار هم همین بوده که در ابتدا نفوذ در دلها انجام شود و بعد معارف ارائه شود. کار دیگری که انجام شده این می باشد که قرارگاه نجف در خوزستان و زیر قرارگاه امام رضا علیه السلام تاسیس شده است و در همین ایام گذشته، 3700 نفر همین جنس خدمات پزشکی و عمرانی را انجام دادند. کارهای دیگری هم در قرارگاه در حال انجام است که از بیان آن پرهیز میکنیم ولی فقر و آسیب در تهران به صورت جدی در حال پیگیری می باشد و از شما هم طلب دعا داریم که بتوانیم مردم را برای ارائه این خدمات بسیج کنیم.

فایل کامل تصویری سخنرانی و شعرخوانی حجت الاسلام قاسمیان در این برنامه در بخش آرشیو تصویری سایت جهت مشاهده و دانلود قرار گرفته است و از این طریق قابل دسترسی می باشد. {کلیک کنید}

آرشیو محتوا : بازتاب : آرشیو :
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت و محتوای آن متعلق به دفتر مطالعات اسلامی سبل السلام می باشد.
هرگونه استفاده تجاری از مطالب و آرشیو این سایت غیرمجاز بوده و هرگونه نسخه برداری جهت مقاصد غیراقتصادی، با ذکر منبع (qasemian.ir) بلامانع می باشد.
پرونده ها درباره سبل السلام تفسیر قرآن کریم
امت واحده درباره حجت الاسلام قاسمیان منبرها و سخنرانی ها
فرهنگ جهادی پیوندها آرشیو صوتی
  محصولات فرهنگی دروس حوزوی
  برنامه جلسات آرشیو تصویری